مردی که برای کتاب‌ می‌جنگد /

«جیمز پترسون» مردی است که صدها‌هزار کتاب و میلیون‌ها دلار را در راه گسترش فرهنگ کتابخوانی هدیه داده است. او امسال با کمک «اسکولاستیک» حدود ٢‌میلیون دلار به کتابخانه‌های مدرسه‌ها کمک کرده است.
طی سال‌های متمادی جیمز پترسون از مدیر اجرایی تبلیغات، به نویسنده آثار پرفروش و حالا مدافع کتابخوانی تغییر چهره داده است. او نویسنده مطرح رمان‌های روانشناختی و جنایی آمریکاست که مجموعه‌اش با نام «الکس کراس» شهرت جهانی دارد.
پترسون طی سال‌های اخیر با تخصیص بورسیه و منابع مالی به کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌های مستقل هر قدمی که توانسته در جهت باسوادتر شدن مردم و به‌ویژه کودکان کشورش برداشته است. در این گزارش حرف‌های او در زمینه فعالیت‌های فرهنگی‌اش را می‌خوانید.
اشتیاق جیمز پترسون برای ترویج فرهنگ کتابخوانی از خانه شروع شد. وقتی پسرش کودک بود، زیاد به کتابخوانی علاقه نداشت. او و همسرش سخت کار کردند تا به فرزندشان کمک کنند و در همین فرآیند بود که پترسون متوجه شد از پس کارهای بیشتری هم برمی‌آید. او در این‌باره می‌گوید:
من نمی‌توانم هیچ کاری درباره گرم شدن
کره زمین انجام دهم. درباره سیستم مهاجرت یا مواد مخدر یا هر چیز دیگر، کاری از دستم برنمی‌آید. اما می‌توانم به کودکان یاد بدهم چطور بخوانند و این باعث نجات زندگی‌ برخی آدم‌ها می‌شود.
پترسون صدها‌هزار جلد کتاب و میلیون‌ها دلار پول برای گسترش فرهنگ کتابخوانی خرج کرده است و در مراسم اعطای جوایز کتاب ملی آمریکا ٢٠١٥ به خاطر این کارش مورد تقدیر قرار گرفت. او امسال با همکاری «اسکولاستیک» یک‌میلیون و ٧٥٠‌هزار دلار به کتابخانه‌های مدرسه‌ها کمک کرد.
پترسون درباره بذل و بخشش چشمگیرش در حوزه کتابخوانی می‌گوید:  خیلی وقت‌ها یک اتفاق بارها و بارها رخ می‌داد. ما به مدت ٥‌سال بودجه‌ برای خرید کتاب نداشتیم. ٨‌سال بودجه نداشتیم یا کتابخانه داشتیم و کتابخانه‌دار نداشتیم. یا این‌که اتاقی به نام کتابخانه داشتیم اما کتابی در آن نبود.
به گزارش گاردین، مدرسه ابتدایی «هرشی» در پنسیلوانیا ١٠٠٠ دانش‌آموز کلاس دوم تا پنجم دارد و کتابدار آنجا «سالیان تالی» می‌گوید که بسیاری از آنها می‌خواهند یک کتاب را بخوانند. این نویسنده نام‌آشنا ٧٥٠٠ دلار به این مدرسه هدیه کرد تا چندین نسخه از هر کتاب محبوب را خریداری کند. او در این‌باره می‌گوید:
شما واقعا باید کتاب‌هایی را در اختیار داشته باشید که علاقه‌ای در کودکان برانگیزد و آنها را به سمت مطالعه بکشاند. من فکر می‌کنم اگر آنها قرار باشد مدت طولانی برای دست پیدا کردن به کتاب‌هایی که دوست دارند منتظر باشند، شور و شوقشان را از دست می‌دهند.
یکی دیگر از پروژه‌های محبوب نویسنده مجموعه کتاب‌های پرفروش «الکس کراس»، در کنار کتابخانه‌های مدرسه‌ها، کمک به کتاب‌فروشی‌های مستقل است. او اخیرا یک‌میلیون دلار به کتاب‌فروش‌ها هدیه داده و حالا به مناسبت تعطیلات، مبلغی ٢٥٠‌هزار دلاری را به کارمندان این کتاب‌فروشی‌ها داده است.
او پیشتر در مصاحبه‌ای گفته بود:  تصمیم دارم یک‌میلیون دلار را طی ١٢ ماه آینده برای کمک به کتاب‌فروشی‌های مستقل هدیه بدهم. ما درحال گذر به عصر کتاب‌های دیجیتالی هستیم و این خیلی خوب و شگفت‌انگیز است، اما ما این حرکت را به شکل سازمان‌دهی‌شده‌، عاقلانه و متمدنانه انجام نمی‌دهیم. آنچه دارد رخ می‌دهد این است که تعداد زیادی از کتاب‌فروشی‌ها درحال از بین رفتن هستند‌. بسیاری از کتابخانه‌ها ناپدید می‌شوند یا بودجه به آنها داده نمی‌شود. بودجه در اختیار کتابخانه‌های مدرسه‌ها قرار نمی‌گیرد و این اصلا اتفاق خوبی نیست. قبلا شما به داروخانه هم که می‌رفتید، می‌توانستید کتاب پیدا کنید.
پترسون علاوه بر کمک‌های مالی و نگارش مجموعه رمان‌های کودک و نوجوان، صدها جلد از کتاب‌های کودکش را به انجمن‌های بی‌بضاعت هدیه کرده و وب‌سایتی به نام ReadKiddoRead را به منظور تشویق کودکان به مطالعه کتاب راه‌اندازی کرده است.
پترسون ٦٨ساله در ‌سال ٢٠١٤ رتبه‌ سی‌وهفتم فهرست تاثیرگذارترین چهره‌های مطرح از دید مجله «فوربس» را از آن خود کرده است. او ‌سال ٢٠١٤ عنوان پردرآمدترین نویسنده‌ دنیا را به دست آورد. پترسون به‌طور میانگین سالی ١٤ کتاب منتشر می‌کند. نام او به‌عنوان نخستین نویسنده‌ای که یک‌میلیون جلد از آثارش در قالب دیجیتال به فروش رسیده، ثبت شده است. تاکنون بیش از ٣٠٠‌میلیون جلد از کتاب‌های این نویسنده آثار جنایی آمریکا در سرتاسر جهان به فروش رسیده است. درآمد این رمان‌نویس سرشناس و خالق مجموعه داستان‌های جنایی «الکس کراس» در‌ سال ٢٠١٣ به ٩٠‌میلیون دلار رسید.

*نقل از ایسنا

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.