شهرآفتاب خانه‌ای برای نمايشگاه كتاب يا اتفاقی ناميمون؟/

زينب كاظم‌خواه/ بعد از ٩ سال خانه به‌دوشي تصميم گرفتند تا نمايشگاه را به شهر آفتاب منتقل كنند. آن روزي كه محمدباقر قاليباف، شهردار تهران در اختتاميه نمايشگاه كتاب قول داد كه نمايشگاه بعدي در مكان ديگري برگزار شود، اولين گزينه تپه‌هاي عباس‌آباد بود؛ جايي كه سال‌هاست در دست ساخت است و انگار قرار بود همه راه‌ها به آنجا ختم شود.

چند ماه بعد از اختتاميه نمايشگاه كتاب سال گذشته، وزير ارشاد در نمايشگاه قرآن گفت: كه نمايشگاه سال آتي در باغ كتاب برگزار خواهد شد. او گفت كه براي اين موضوع به قاليباف نامه داده است، جواب نامه چند ماهي طول كشيد تا بيايد، بالاخره شهردار جواب نامه را داد. نامه‌اي كه نمي‌دانستيم چه در آن نوشته شده است تا اينكه در نهايت قاليباف در جشنواره ياد يار مهربان، شهر آفتاب را محل برگزاري نمايشگاه كتاب سال آينده معرفي كرد.

شهر آفتاب (سرزميني به مساحت ١٦٠ هكتار در كنار مرقد امام خميني(ره) و به فاصله اندكي از فرودگاه امام خميني در مسير اتوبان تهران – قم) است. البته معرفي رسمي شهر آفتاب براي ميزباني نمايشگاه كتاب به نظر كمي ناگهاني است به خصوص كه پيش‌تر شهردار در حضور وزير ارشاد باغ كتاب را براي برپايي نمايشگاه كتاب آينده معرفي كرده بود. اما اين خانه نو گرچه خوبي‌هايي دارد و به قول شهردار مكانش وسيع است، اما دوري راه يكي از معضلات اصلي آن است؛ گفته مي‌شود كه هنوز متروي آن افتتاح نشده و مخاطبان براي رسيدن به اين مكان با مشكل مواجه خواهند شد.

سال‌هاست كه مسوولان نمايشگاه كتاب لقب پربازديد كننده‌ترين نمايشگاه منطقه را به نمايشگاه بين‌المللي كتاب مي‌چسبانند و آن را يكي از افتخارات خود مي‌دانند. حالا با وجود انتقال نمايشگاه به جايي خارج از شهر معلوم نيست كه مخاطبان ميليوني براي بازديد به آنجا بروند بايد ديد مسوولان چه تمهيدي براي اين موضوع انديشيده‌اند. چون به نظر مي‌رسد ناشران و مخاطبان اين نمايشگاه از دوري راه نالان هستند و اين را ضربه‌اي بزرگ به نمايشگاه و اتفاقي ناميمون مي‌دانند.

*نقل از روزنامه اعتماد – 94/10/30

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.