گل‌های زرد هدیه به مارکز

هواداران «گابریل گارسیا مارکز» حتی در فقدان این نویسنده، به رسم هر سال در زادروزش به منزل او مراجعه کردند و دسته‌گل‌های زرد را به مناسبت 88 سالگی او به خانواده‌اش هدیه کردند.

دوست‌داران گابریل گارسیا مارکز در اولین سال‌روز تولد این نویسنده کلمبیایی برنده نوبل ادبیات پس از مرگش، با در دست داشتن گل‌های زردرنگ جلو خانه او و همسرش «مرسدس بارچا» حضور پیدا کردند.

اگر خالق رمان «صد سال تنهایی» در هفدهم آوریل 2014 نمی‌مرد، روز ششم مارس 88 سالگی‌اش را جشن می‌گرفت، اما فقدان همیشگی او هم باعث نشد طرفدارانش رسم هرساله‌شان را فراموش کنند.

مارکز

مارکز

سال گذشته «گابو» با لباس رسمی و گل زردی که درون جیب کتش قرار داده بود، در خانه‌اش را باز کرد و از افرادی که برای تبریک تولدش آمده بودند تشکر کرد.

ششم مارس طی سال‌های پایانی عمر مارکز، از معدود روزهایی بود که او در مجامع عمومی ظاهر می‌شد. سال 1999 بود که خبر رسید این نویسنده که سه دهه پایانی عمرش را در مکزیک سپری کرد، به سرطان غدد لنفاوی مبتلاست. سال 2013 نیز برادرش خبر داد «گابو» با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کند و دچار اختلال مشاعر شده است. انتشار این خبر جنجال‌های بسیاری را در رسانه‌های بین‌المللی به پا کرد.

سرانجام نویسنده «پاییز پدرسالار» سال گذشته درست چند هفته پس از تولد 87 سالگی‌اش به دلیل ابتلا به عفونت ریه در بیمارستان بستری شد و هفدهم آوریل در شهر مکزیکوسیتی درگذشت.

به گزارش لاژورنادا، گابریل گارسیا مارکز از بزرگ‌ترین چهره‌های ادبیات اسپانیولی‌زبان و آمریکای لاتین بود که در سال 1982 به جایزه‌ نوبل ادبیات دست یافت. گابو به ‌عنوان پیشتاز سبک «رئالیسم جادویی» شهرت داشت.

«صد سال تنهایی» که نمونه‌ بارز رئالیسم جادویی است، معروف‌ترین اثر مارکز محسوب می‌شود. «پاییز پدرسالار»، «عشق سال‌های وبا»، «خاطره دلبرکان غمگین من» و «گزارش یک مرگ» از دیگر کتاب‌های معروف این نویسنده‌ برجسته هستند که آثارش تا کنون به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شده‌اند.

*گزارش از ایسنا

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.