کتاب سرگذشت تامس مور منتشر شد

«سرتامس مور؛ مرد تمامی روزگاران» درباره سرگذشت و جایگاه تامس مور در سیاست، ادب و جنبش نوزایی در انگلستان و اروپا، با ترجمه بهروز ذکاء‌ منتشر شد.

این کتاب شامل دو بخش است؛ بخش اول دربرگیرنده سرگذشت اسفناک تامس مور صدراعظم هنری هشتم، سلطان مقتدر انگلستان در اواخر قرن ۱۵ و اوایل قرن ۱۶ میلادی است. «مرد تمامی روزگاران» عنوانی است که اراسم دوست ادیب و متاله هلندی مور به او داده بود.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: قرونی که تامس مور در آن می‌زیست مشحون از رخدادهای کوچک و بزرگی بود که هر یک به نحوی از انحا نه‌تنها در تاریخ انگلستان و اروپا، بلکه در تمامی جهان عمیقا اثرگذار شد؛ رویدادهایی چون فتح قسطنطنیه (پایتخت بیزانس) به دست ترکان عثمانی، آغاز جنبش نوزایی و اومانیسم در اروپا، شروع اکتشافات بزرگ جغرافیایی (کشف آمریکا) و باز شدن راه‌های بزرگ دریایی و دست‌اندازی اروپایی‌ها به دیگر نقاط جهان، شروع نهضت دین پیرایی و…

بخش دوم کتاب با عنوان «تامس مور و یوتوپیا» به بررسی کتاب «یوتوپیا» یا «ناکجاآباد» او اختصاص دارد که در تاریخ عقاید سیاسی جهان پس از کتاب «جمهوری» افلاطون از امهات رسائل سیاسی به شمار می‌رود و نام و آوازه مور را علاوه بر ماجرای اسفبار زندگی سیاسی‌اش، بیش از پیش در جهان ماندگار کرده است. سرگذشت مور بی‌شباهت به فرجام کار حسنک وزیر و میرزا تقی خان فراهانی در ایران نبوده است.

بخش اول کتاب را سر سیدنی لی و بخش دوم را پال ترنر نوشته است. کتاب با ترجمه بهروز ذکاء‌ در ۱۱۲ صفحه و با قیمت ۱۱۰۰۰ تومان در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

نقل از ایسنا- 95/9/17

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.