نقد کتاب «ایران و سازمان سیا» با حضور کاوه بیات و داریوش رحمانیان

«ایران و سازمان سیا» (بازنگری در سقوط دولت مصدق) نقد می شود. این کتاب را داریوش بایندر نوشته و طی آن رویکردی متفاوت به کودتای 28 مرداد 1332 را مطرح کرده است. نشست نقد این کتاب با حضور کاوه بیات، داریوش رحمانیان، علی موذنی و بهمن سراحیان (مترجم اثر) روز چهارشنبه 28 مرداد از ساعت 14تا 16 در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می شود.

داریوش بایندر در کتاب «ایران و سازمان سیا» که به تحلیل کودتای 28 مرداد 1332 می پردازد، معتقد است که مقام های امریکایی در تمام سطوح از آنچه در عصر 28 مرداد در تهران اتفاق افتاد شگفت زده شدند. او می نویسد: «پس از شکست کودتا در 25 مرداد، ستاد سیا در واشنگتن ماموریت را لغو کرد. در پیامی به تاریخ 18 اوت/ 27 مرداد که به برخی ایستگاه‌های سیا نیز ارسال شد، آمده است که سیا قبول کرده بود عملیات شکست خورده است. این امر در راستای مواضع اتخاذ شده توسط وزارت خارجه امریکا و انگلیس بود. به یاد داریم که بدل اسمیت، معاون وزیر خارجه در روز 25 مرداد به رئیس جمهور آیزنهاور توصیه کرد که «به مصدق روی خوش نشان بدهد حتی اگر بریتانیا رنجش خاطر پیدا کند.» و سفیر هندرسن در هفدهم اوت و احتمالا با کسب دستورات جدید به سرعت به تهران بازگشت… تاییدات هندرسن نیز در مصاحبه تاریخ شفاهی وی که در کتابخانه ترومن در 1972/ 1351 انجام شده، می گوید: وقتی در 17 اوت/ 26 مرداد به تهران بازگشتم، برداشتم این بود که مصدق حداقل برای مدتی در مبارزه طولانی خود با شاه پیروز میدان خواهد بود. از حوادثی که در روز بعد اتفاق افتاد، تعجب کردم و گمان می کنم که اگر روزی تلگراف‌های من به وزارت خارجه منتشر شود، خواهید دید که درست می گویم…»

این کتاب با نگاهی انتقادی به روایات منتشر شده درباره کودتای 28 مرداد 32، ضمن تشریح دخالت های امریکا و انگلیس در کودتا، سرنگونی دولت مصدق را بیشتر ناشی از عوامل داخلی می داند. کتاب در سال 1394 در 396 صفحه و با قیمت 26 هزار تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.