نشست بررسی خاطرات عبدالحسین نوایی برگزار می‌شود

پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نشست علمی «بررسی فرهنگ و اجتماع عصر پهلوی به روایت عبدالحسین نوایی» را با تکیه بر کتاب «خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی» برگزار می‌کند.

نشست «بررسی فرهنگ و اجتماع به روایت عبدالحسین نوایی» با حضور دکتر ناصر تکمیل‌همایون، عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و علوم انسانی، دکتر روح‌الله بهرامی، عضو هیات علمی دانشگاه رازی و رضا مختاری اصفهانی، مولف کتاب «خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی» برگزار می‌شود.

این نشست با تکیه بر مطالب بخش‌هایی از کتاب «خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی» است و بخش دوم این اثر به بیان مسائل فرهنگی و اجتماعی ایران عصر پهلوی اختصاص دارد. کتاب را بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر کرده است.

عبدالحسین نوایی از مورخانی است که با توجه به زندگی و فعالیت‌هایش، می‌توان او را از جمله رجال فرهنگی دانست. وی از عنفوان جوانی در مطبوعات جدی ایران مشغول به کار شد و هیچ‌گاه از قلم زدن در عرصه ادبیات و تاریخ، فارغ نشد. تصدی در مشاغل گوناگونی وزارت فرهنگ وقت را نیز در کارنامه خود ثبت کرد و علاوه بر فعالیت‌های فوق در مدارس نیز تدریس می‌کرد. نوایی که متولد سال‌های پایانی سلسله قاجار بود به واسطه پیشینه خانوادگی و علایق فرهنگی‌اش با روشنفکرانی چون عباس اقبال آشتیانی، محمد قزوینی و سیدحسن تقی‌زاده همراه و همکار شد. اقبال به نوایی چندان اعتماد و اعتقاد داشت که او را به محافل یاران همراهش می‌برد. تقی‌زاده نیز خاطراتش را برای نوایی تقریر می‌کرد. بخش‌هایی از خاطرات و اسناد مربوط به نوایی در این کتاب، بازگوکننده نقل‌ها و ماجراهایی است که پیش‌تر از آنها سخن نرفته است. حشر و نشرهای فرهنگی نوایی، همنشینی‌اش با تقی‌زاده و اقبال، دوران انتشار مجله یادگار و مشاهداتش از جامعه و سیاست و فرهنگ ایرانی، مجموعه خاطرات و اسناد وی را به اثری حاوی نکته‌های تازه و نوگفته تبدیل کرده است.

نشست «بررسی فرهنگ و اجتماع به روایت عبدالحسین نوایی» شنبه 12 دی‌ماه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات از ساعت 16 برپا خواهد شد. نشانی پژوهشگاه: تهران، خيابان وليعصر، خيابان دمشق، شماره 9.

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.