نشان درجه هنری برای 6 نویسنده و شاعر

نشان درجه یک هنری به 6 نویسنده و شاعر داده شد. این نشان که پیش از این به یکی دو نویسنده در دولت نهم و دهم داده شده بود، این بار به داستان‌نویسان و شاعرانی از طیف‌های مختلف اهدا شده است.

مجید قیصری و بلقیس سلیمانی دو داستان‌نویسی هستند که آثارشان بین مخاطبان و منتقدان ادبیات داستانی طرفداران بسیاری دارد. مفتون امینی و محمد‌حسین مهدوی(م. موید) نیز دو شاعر سرشناس و از چهره‌های مهم شعر امروز ایران هستند که سیزدهم مرداد نشان درجه یک هنری را از دستان معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند. همچنین علیرضا کمره‌ای و مرتضی سرهنگی از چهره‌های فعال در نوشتن و جمع‌آوری و سامان دادن خاطرات جنگ هستند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در سال‌های اخیر گواهینامه هنری به هنرمندان اعطا می‌کند. این درجه هنری جایگزین مدرک علمی هنرمند است‌. هنرمندانی که فاقد مدرک دانشگاهی هستند یا مدرک دانشگاهی‌شان سطح هنری‌شان را پوشش نمی‌دهد این فرآیند را طی می‌کنند تا مدرک درجه هنری بگیرند. این مدرک  در پنج سطح و با تایید وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری به هنرمندان داده می‌شود.

سال گذشته نشان درجه یک هنری که معادل دکتری است، به لیلی گلستان داده شد که مورد توجه قرار گرفت. در عکس‌های منتشر شده از مراسم اهدا نشان درجه یک هنری، مجید قیصری غایب بود.

مجید قیصری در پاسخ به «فرهیختگان» گفت:  «برای بار نخست است که این خبر را از «فرهیختگان» می‌شنوم. من شهرستان بودم.» قیصری در مورد تاثیر و اهمیت این نشان بر کار نویسندگی‌اش گفت: «خیلی پیگیر این نشان نبودم و اصلا نمی‌دانم چه هست و اصلا چه تاثیری در زندگی من دارد و حتی چه تاثیری بر تیراژ دارد. باید صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. ولی شنیده‌ام از نظر رتبه دارای ارزش‌هایی است، اما در مورد اینکه چه اعتباری می‌آورد خیلی چیزی نمی‌دانم.» قیصری در ادامه گفت: «‌این نشان  یک اتفاق است و احترام گذاشته‌اند که نشانی داده‌اند.»

نقل از روزنامه فرهیختگان – 95/5/13

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.