دو شاعر ایرانی در جشنواره شعر چین

پنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی شعر دریاچه‌ی چینگ‌های در استان چینگ‌های چین که به «پشت بام دنیا» معروف است ۱۵ مرداد افتتاح شد. چینگ‌های خاستگاه رود زرد و رود یانگ‌تسه است و بزرگ‌ترین دریاچه‌ی چین نیز به همین نام در این استان (با حدود شش میلیون جمعیت) واقع است.

این جشنواره با عنوان «نوآوری زبان شاعرانه و ساختار شعر مدرن» و با شرکت ۱۶۵ شاعر و منتقد از ۳۷ کشور جهان از جمله ایالات متحده، اتریش، ایران، بنگلادش، کانادا، کلمبیا، چکسلواکی، فرانسه، یونان، ایتالیا، ژاپن، نروژ، پرو، روسیه، رومانی، سوئد و دیگر کشورها برگزار شد. از ایران، شمس لنگرودی و ابوالقاسم اسماعیل‌پور در این جشنواره حضور داشتند.

کمیته برگزاری این جشنواره به دبیری جیدی ماجیا شاعر و رئیس اتحادیه‌ی شاعران و نویسندگان سراسر چین از سال گذشته برای برگزاری آن فعالیت داشته است. جشنواره‌ی بین‌المللی شعر دریاچه‌ی چینگ‌های تاکنون پنج بار (هر دو سال یک بار) برگزار شده است. هر دو سال حدود ۵۰ شاعر از سراسر جهان برای شرکت در این جشنواره برگزیده و دعوت می‌شوند. جایزه‌ی جشنواره با نام «جایزه‌ی آهوی زرّین تبّت» سال گذشته به آدونیس، شاعر پرآوازه‌ی سوری و سیمون ج. اُرتیس، شاعر بومی آمریکا، تعلق گرفت. امسال نیز این جایزه به الکساندر کوشنر، شاعر پرآوازه‌ی روسیه، اهدا شده است.

در روز افتتاحیه، جیدی ماجیا دبیر جشنواره، جک آرون هرشمن از ایالات متحده، دینوس سیوتیس از یونان، الکس پوزیدس از کوبا و ابوالقاسم اسماعیل‌پور از ایران سخنرانی کردند و شاعران به شعرخوانی پرداختند. برنامه‌های شعرخوانی با موضوع همایش شاعران از کشورهای مسیر جاده‌ی ابریشم ادامه یافت. در این بخش شمس لنگرودی که کتاب برگزیده‌ی انگلیسی شعرهای او در این جشنواره ارائه شده و مورد توجه قرار گرفته و شاعرانی از کشورهای دیگر شعرهای خود را عرضه کردند که همزمان به دو زبان انگلیسی و چینی ترجمه می‌شد.

بخش‌های دیگر شعرخوانی با عنوان‌های «شعرخوانی و آتش‌بازی در قبیله‌ی دایوی هایبی»، «شعرخوانی در بوستان خلیج ایرین شهر شینینگ»، «شعرخوانی در بوستان نیلوفر هتل شینینگ» و «شعرخوانی در بوستان فرهنگی شهر شینینگ» با شرکت شاعران قاره‌های آمریکا، آسیا، آفریقا، اروپا و اقیانوسیه برگزار شد.

بازدید از دریاچه‌ی چینگ‌های، حاشیه‌ی تبت، شهر باستانی دانگیر (با ساکنان متنوع قومی بودایی، مسلمان، دائویی، کنفوسیوسی و اقوام چینی، تبتی، سالاری) و بازدید از دو موزه‌ی هنری، برگزاری برنامه موسیقی و رقص محلی در شمار فعالیت‌های دیگر این جشنواره قرار داشت.

بنا بر اعلام، از دستاوردهای مهم این جشنواره تبادل فرهنگی هنری شاعران، منتقدان، روزنامه‌نگاران و ناشران ادبی است که روح تازه‌ای به جریان شعر دمیده و ترجمه و چاپ آثار شاعران به زبان‌های مختلف و دعوت از شاعران برای شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی دیگر کشورها را میسر کرده است. مجموعه‌ی اشعار و مقالات شرکت‌کنندگان نیز در یک مجلد به زبان چینی منتشر شده است.

پنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی شعر دریاچه‌ی چینگ‌های، شینینگ، چین از ۵ تا ۱۱ اوت (۱۵ تا ۲۱ مرداد) برگزار شد.

*نقل از خبرگزاری ایسنا

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.