اولین نسخه چاپ «صد سال تنهايي» به سرقت رفت

يكي از نسخه‌هاي نخستين چاپ كتاب تحسين‌شده «صد سال تنهايي» اثر نويسنده مشهور‌كلمبيايي «گابريل گارسيا ماركز» از نمايشگاه كتابي در بوگوتا دزديده شد. براساس گفته‌هاي دارنده كتاب، «آلوارو كاستيلو گرانادا»، اين كتاب از نمايشگاه بين‌المللي بوگوتا كه براي اداي احترام به «ماركز» در حال برگزاري است، دزديده شد.

«گابريل گارسيا ماركز»، نويسنده و روزنامه‌نگاري كه در امريكاي لاتين او را با نام «گابو» مي‌شناختند، نويسنده سبك رئاليسم جادويي و خالق كتاب‌هاي «پاييز پدرسالار» و «عشق سال‌هاي وبا» بود كه سال گذشته درگذشت. نسخه دزديده شده كتاب نوشته‌اي با اين مضمون است: «به آلوارو كاستيلو، كتاب‌فروش پير، از ديروز تا هميشه دوستِ تو مي‌مانم، گابو.»همچنين اين نسخه، جلدي متفاوت از ديگر نسخه‌ها دارد. روي جلد تصوير قايقي است كه گياهان وحشي آن را احاطه كرده‌اند. «كاستيلو» درباره اين كتاب گفت: «اين نسخه قابل ارزشگذاري نيست و اصلا نبايد براي فروش قرار بگيرد.»

رمان تحسين‌شده‌ «صد سال تنهايي» كه به عنوان شاهكار «ماركز» از آن ياد مي‌شود نخستين بار در تاريخ ١٩٦٧ چاپ شد. پس از آن به ٣٧ زبان ترجمه شد و تا به حال بيش از ٣٠ ميليون نسخه از اين كتاب در سراسر جهان فروخته شده است. گابريل گارسيا ماركز سال ١٩٨٢ «براي نگارش رمان‌ها و داستان‌هاي كوتاهي كه در آنها عناصر خيالي و واقعي در دنياي تخيلات آنقدر ماهرانه با هم درمي‌آميزند كه زندگي و تضادهاي مردم يك قاره در آنها ديده مي‌شود» برنده جايزه نوبل ادبيات شد. عنوان متن سخنراني او «تنهايي امريكاي لاتين» بود. ماركز نخستين كلمبيايي و چهارمين نويسنده‌ امريكاي لاتين بود كه توانست جايزه نوبل ادبيات را از آن خود كند.

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.