کمدی الهی (دوزخ، برزخ، بهشت)

  • نویسنده: دانته آلیگیری  
  • تعداد صفحات: 2020 صفحه
  • سال انتشار: 1396- چاپ ششم
  • قطع: وزیری
  • نوع جلد: گالینگور
  • شابک: 2 – 41 – 5026 – 600 – 978
  • قیمت: 120000   تومان

کمدی الهی کتابی است اثر دانته شاعر و نویسنده ایتالیایی قرن 14 میلادی. این کتاب از زبان اول شخص روایت شده و دانته در آن سفر خیالی خود را به دوزخ، برزخ و بهشت بازگو می‌کند. دانته در این کتاب از مراحل مختلف دوزخ، برزخ و بهشت می‌گذرد و در این مراحل با شخصیت‌های مختلف تاریخی برخورد می‌کند تا عاقبت در آخرین مرحله بهشت به دیدار خدا می‌رسد.
كمدي الهي يك اثر استادانه است كه از قدرت داستان‌پردازي دانته حكايت دارد. طرز گفتار و شيوه نقل حوادث و وقايع و دقتي كه در وصف جزئيات و ريزه‌كاري‌هاي سفر به دوزخ و برزخ و بهشت به كار رفته، به اين داستان طولاني صورتي خاص مي‌دهد و آن را به شكل سفرنامه واقعي يك مسافر درمي‌آورد، به طوري كه از همان اول خواننده فراموش مي‌كند كه آنچه مي‌خواند زاده خيال‌پردازي يك شاعر است. خواننده چنين مي‌پندارد كه واقعا يك نفر مسافر، همچنان‌كه از شهري به شهري و از كشوري به كشوري سفر مي‌كند، در اينجا به سفر دنياي ديگری رفته و اين حوادث را به چشم ديده و جزئيات آن را يادداشت كرده است تا براي ديگران نقل كند. حتي از روي مندرجات اين مجموعه مي‌توان نقشه جغرافيایي دوزخ و طبقات مختلف آن و طول و عرض قسمت‌ها و همواري و ناهمواري جاده‌ها و وضع رودها و برج و باروها و صخره‌ها و… را که دانته توصیف کرده، تعيين كرد.
کمدی الهی پس از انقلاب دیگر تجدید چاپ نشد، تا سال‌ها نایاب بود و معدود نسخه‌هایی که از آن در بازار مانده بود به بهایی گزاف به صورت قاچاق فروخته می‌شد تا اینکه سرانجام در سال‌های اخیر مجدداً مجوز نشر گرفت.
این کتاب را مجسمه‌سازان و نقاشان بزرگ اروپایی در قرون پیش بارها تصویرسازی کرده و روایات آن را به نقش درآورده‌اند. چاپ حاضر همراه با یک تابلو از ساندرو بوتیچلی، سه تابلو از جان فلکسمن، یازده تابلو از گوستاو دوره بانضمام پنج تصویر و دیاگرام دیگر در سه جلد منتشر شده است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.