ناصرالدین شاه قاجار

  • نویسنده: بهزاد کریمی  
  • تعداد صفحات: 264 صفحه
  • سال انتشار: 1392- چاپ اول
  • قطع: وزیری
  • نوع جلد: گالینگور
  • شابک:
  • قیمت: 14000   تومان

زندگی و شخصیت ناصر‌الدین شاه قاجار دارای ابعاد و پیچیدگی‌های مختلفی است و همین امر باعث شده تا روایت‌های گوناگونی از دوران پادشاهی او نقل شوند که‌ دارای تناقض‌های بسیاری است. دکتر بهزاد کریمی که دانش‌آموخته دکتری تاریخ ایران است و علاقه‌مند به تاریخ قاجاریه، در این کتاب تلاش کرده تا دوره پنجاه ساله زندگانی ناصرالدین شاه از زمان تولد وی تا زمان مرگ محمدحسین خان سپه‌سالار را بررسی کند. در مقدمه کتاب آمده است: «البته مشخص است که حجم اطلاعات، اسناد و گزارش‌های مربوط به این مقطع زمانی به ما اجازه نداد تا با محدودیت‌های انتشار این مجموعه، به بررسی و مطالعه تمامی این موارد بپردازیم. مطالعه تفصیلی زندگی ناصرالدین شاه، آن هم در تمامی ابعاد، از سیاسی و اقتصادی گرفته تا فرهنگی و فکری، مستلزم انجام یک پژوهش دراز مدت است که امید است در آینده انجام پذیرد؛ گرچه نباید آثار درخشان فریدون آمدیت و پروفسور امانت را فراموش کرد.»

این کتاب به موضوع‌های مختلفی می‌پردازد که به لحاظ وقایع‌نگاری دارای پیوستگی زمانی نیستند اما محوریت ناصرالدین شاه سبب شده تا به یکدیگر مرتبط شوند.

کوشش مولف این بوده است که از تکرار بپرهیزد و به جنبه‌های کمتر بررسی شده زندگی ناصرالدین شاه بپردازد و با اتکا به منابع دست اول حرف‌های تازه‌ای بزند.

مجموعه سرگذشت‌نامه‌ها با نثری روان و به قصد آشنا کردن مخاطب با شخصیت‌های مهم تاریخی ایران و جهان تدوین شده است. این مجموعه به گونه‌ای شیرین و جذاب زندگی مهمترین شخصیت‌های عصر باستان تا دوره معاصر را از لابه‌لای سنگ‌نگاره‌ها، دست‌نبشته‌ها، پوست‌نبشته‌ها و اسناد تاریخی بر پایه واقعیات تاریخی موجود در این اسناد در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

«از کهن‌میر تا تهران»، «شاه و امیر»، «توطئه داخلی، کشاکش خارجی» و «از رویای دولت منتظم تا واقعیت جناب آقا» عناوین بخش‌های چهارگانه کتاب «ناصر‌الدین شاه قاجار» هستند‌. فصل اول کتاب با ماجرای تولد ناصرالدین شاه در روستای کهن‌میر در نزدیکی تبریز آغاز می‌شود و سپس به اشاره‌هایی به دوران نوجوانی او می‌شود و با به تخت نشستن او در تهران به پایان می‌رسد.

استقرار در دارالخلافه، شورش سالار، شخصیت و اقدامات میرزا‌آقاخان نوری، رابطه امیرکبیر و شاه و چگونگی برهم خوردن آن از جمله مطالبی هستند که نویسنده در فصل‌های بعدی به آنها می‌پردازد.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.