قصه‌های شیخ اشراق

  • نویسنده: امیرحسین‌ خورشید‌فر  
  • تعداد صفحات: 120 صفحه
  • سال انتشار: 1392- چاپ اول
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: گالینگور
  • شابک: 9786002530967
  • قیمت: 15000   تومان

این کتاب همچون سایر کتاب‌های مجموعه “یکی بود یکی نبود” به بازروایی بخشی از متون ادبی کهن ایران اختصاص دارد. امیرحسین خورشیدفر در این کتاب، قصه‌هایی را از شیخ شهاب الدین سهروردی دستمایه روایت قرار داده و به صورت داستان نوشته است.
او برای نوشتن این داستان‌ها، از تصحیح های رضا کوهکن و جعفر مدرس صادقی بر روی قصه های سهروردی استفاده کرده است. همچنین مجموعه آثار سهروردی را با شرح و مقدمه دکتر حسین نصر مطالعه کرده است. البته نویسنده در بسیاری از موارد به متن اصلی وفادار نبوده و روش جدلی را در بازنویسی لحاظ کرده است؛ یعنی تا جایی که روایت اصلی مخدوش نشود، آن را با زبان و عناصر دیگر آمیخته است.
از خورشیدفر پیشتر کتاب‌های ‌«از اولین روزهای زمین»، « پسری که هیچ ستاره‌ای نداشت»، «روزی که آسمان شکست» و «‌زندگی مطابق خواسته تو پیش می‌رود» منتشر شده که به خاطر مجموعه داستان «زندگی مطابق …» جوایز ادبی هوشنگ گلشیری، مهرگان، روزی روزگاری و گام اول را از آن خود کرده است.

این کتاب از مجموعه “یکی بود یکی نبود” انتشارات کتاب پارسه محسوب می‌شود که با هدف احیای متون ادبی قدیمی و ارزشمند ایران و با درنظر گرفتن مخاطبان نوجوان، جوان و بزرگسال تهیه شده است. این مجموعه به بازنویسی و بازروایی ادبیات کهن ایران اختصاص دارد و نویسندگان این مجموعه کوشیده‌اند ساختار و زبانی جدید و امروزی را برگزینند و قصه‌ها و حکایات ادبیات کلاسیک ایران را در قالب‌هایی جدید و قابل فهم به مخاطب عام ارائه دهند.
ویژگی دیگر این کتاب‌ها، همراه بودن متن با تصویرگری است. مجموعه “یکی بود یکی نبود” با کاغذ گلاسه عرضه شده و همه با یک سبک و سیاق منتشر شده‌اند. این مجموعه به سرپرستی یوسف علیخانی و با همراهی 30 نويسنده‌ و 10 تصویرگر کشورمان فراهم آمده است. فریبا وفی، ابوتراب خسروی، سیامک گلشیری، حمیدرضا نجفی، امین فقیری و محسن فرجی از جمله نویسندگان این مجموعه هستند و سرپرست تصویرگران کتاب نیز علی بخشی است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.