قصه‌هایی از هشت بهشت

  • نویسنده: بهناز علیپور گسکری  
  • تعداد صفحات: 144 صفحه
  • سال انتشار: 1392- چاپ اول
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: گالینگور
  • شابک: 9786002530936
  • قیمت: 38000   تومان

حکیم ابوالحسن یمین‌الدین بن سیف‌الدین محمود معروف به امیرخسرو دهلوی (۶۵۱-۷۲۵) بزرگ‌ترین و پرکارترین شاعر پارسی‌گوی هندوستان بوده است. او بر سایر سخنوران پارسی‌گوی هند نیز تاثیر گذاشت و در دوره‌های بعد نیز نفوذی دامنه‌دار در میان شعرای ایران و هند داشت. او به زبا‌ن‌های فارسی، عربی، ترکی، و سانسکریت تسلط داشت و سعدی هند معروف بود. در غزل‌سرایی پیرو سعدی بود و غالبا مضامین عشقی و عرفانی را به زبان ساده و پرسوز و گداز بحرهای کوتاه و لطیف بیان کرده است.

دهلوی منظومه هشت بهشت را به تاسی از هفت پیکر نظامی سروده است. داستان اصلی این اثر همان پادشاهی بهرام گور است که در «هفت پیکر» نیز آمده اما داستان‌هایی که هفت شاهزاده از هفت کشور در «هفت پیکر» نقل می‌کنند در «هشت بهشت» متفاوت است.

بهناز علیپور گسکری قصه‌هایی از منظومه هشت بهشت را به صورت داستانی و با زبانی ساده روایت کرده است. علیپور پیش از این کتاب‌های «بماند…»، «بگذریم…»، «راز کیمیا و افسانه مهر و ماه» و «یک مطالعه تطبیقی: سیمین دانشور و آنیتا دسای» را به رشته تحریر درآورده است که داستان «بماند..» و «بگذریم…»‌ برنده جایزه ادبی مهرگان شده است.

مجموعه «یکی بود یکی نبود» با هدف احیای متون ادبی قدیمی و ارزشمند ایران و با درنظر گرفتن مخاطبان نوجوان، جوان و بزرگسال تهیه شده است. این مجموعه به بازنویسی و بازروایی ادبیات کهن ایران اختصاص دارد و نویسندگان این مجموعه کوشیده‌اند ساختار و زبانی جدید و امروزی را برگزینند و قصه‌ها و حکایات ادبیات کلاسیک ایران را در قالب‌هایی جدید و قابل فهم به مخاطب عام ارائه دهند.

ویژگی دیگر این کتاب‌ها، همراه بودن متن با تصویرگری است. مجموعه “یکی بود یکی نبود” با کاغذ گلاسه عرضه شده و همه با یک سبک و سیاق منتشر شده‌اند. این مجموعه به سرپرستی یوسف علیخانی و با همراهی 30 نويسنده‌ و 10 تصویرگر کشورمان فراهم آمده است. فریبا وفی، ابوتراب خسروی، سیامک گلشیری، حمیدرضا نجفی، امین فقیری و محسن فرجی از جمله نویسندگان این مجموعه هستند و سرپرست تصویرگران کتاب نیز علی بخشی است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.