در سال‌هاي اخير گسترش ابتکارهاي ديجيتال در سياست خارجي، چيزي کمتر از انقلاب در روية ديپلماسي نبوده است. فناوری‌های ديجيتال، روابط اجتماعي افراد و روش دولت‌ها را در اعمال حاکميت بين‌المللي تغيير داده اما دولت‌ها دريافته‌اند که این فناوری‌ها دارای ظرفيت تغييراتی بسیار در روابط بين‌دولتي است. به‌عنوان نمونه، استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي براي مقاصد ديپلماتيک، بر اين نکته دلالت دارد که روش‌هاي تعامل ديپلمات‌ها با مديريت اطلاعات، ديپلماسي عمومي، برنامه‌ريزي راهبردي، مذاکرات بين‌المللي و حتي مديريت بحران تغيير کرده است.

کتاب حاضر که نخستين اثر در اين موضوع به شمار مي‌رود، انديشمندان مشهور و سياستگذاران باتجربه را گرد آورده است تا اين شکاف تحليلي را پر کند. هدف کتاب، تئوريزه کردن ماهيت ديپلماسي ديجيتال، ارزيابي رابطة آن با اشکال سنتي ديپلماسي و نيز بررسی شرايطي است که در آن ديپلماسي ديجيتال به سياست خارجي آگاهي مي‌دهد و آن را تنظيم و يا محدود مي‌کند.

کتاب با بررسی مفهوم دیپلماسی آغاز می‌شود و در ادامه، رویکرد دولت‌های مختلف را در چگونگی بکارگیری شیوه‌های نوین دیپلماسی مورد مداقه قرار داده است. استفادة دولت اسلامی (داعش) از فناوری‌های جدید، عملکرد هیلاری کلینتون و جان کری در قامت وزیر خارجه امریکا، تاثیر شبکه‌های اجتماعی در وقایع بهار عربی و تحولات خاورمیانه، از دیگر نکاتی است که در این کتاب – به‌طور آماری و براساس داده‌ها – خواهید خواند.

این کتاب از مجموعة مطالعات ديپلماسي جديد انتشارات راتلج است که با رويکردی تطبيقي، به دنبال پيشبرد تحقيقات در مورد ديپلماسي بين‌المللي و تاثیر آن در تنظیم و مدیریت روابط بين‌الملل است.

«دیپلماسی دیجیتال» را کورنلیو بیولا و مارکوس هلمز فراهم کرده‌اند. بيولا دانشيار رشتة مطالعات ديپلماتيک در دانشگاه آکسفورد انگلستان و هلمز دانشيار رشتة حکومت در کالج ويليام و مري در ويليامزبورگ ويرجينيا ايالات متحدة امريکاست.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.