دیوان حافظ (دوزبانه)

  • مترجم: ویلبر فورس کلارک  
  • تعداد صفحات: 428 صفحه
  • سال انتشار: 1390- چاپ سوم
  • قطع: جیبی
  • نوع جلد: گالینگور
  • شابک: 0 – 32 – 5026 – 600 – 978
  • قیمت: 8500   تومان

خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی در سال 726 ه.ق به دنیا آمد. از کودکی حافظ اطلاع چندانی در دست نیست اما می‌دانیم که دوران نوجوانی و جوانی را صرف آموختن کرد و از استادانی چون قوام‌الدین شیرازی بهره برد. نقل است که حافظ توسط بزازی که علاقه‌مند به شعر و شاعری بوده به این راه جذب می‌شود و در این باره روایت‌های متعددی نقل شده است.
عصری که حافظ در آن پا به جوانی گذاشت عصری آشفته بود. سلسله ایلخانان مغول قدرت خود را از کف داده بود و حکومت‌های محلی در هر گوشه ایران سر کشیده بودند. در شیراز شاه ابواسحق اینجو با عشرت و خوشی حکومت می‌کرد ولی دولتش بطور ناگهانی سقوط کرد و پس از چند بار دست به شدن، شاه شجاع صاحب دولت و قدرت شد. حافظ که دوباره محیط را به میل خود می‌دید، راه به دربار باز کرد و در خوش‌نشینی‌های شاه شجاع شریک شد. اما او که حافظه خوبی داشت و قرآن را از بر بود، از تجربه روزگار عبرت گرفت و ترکیبی از پند و عبرت از تغییر جهان، ناپایداری هستی، عرفان و تاریخ کهنسال ایران از جمشید تا انوشیروان و… و دریایی از اندیشه‌های دیگر را درهم آمیخت و انقلابی در غزل ایجاد کرد که در سراسر دوران ماندگار ماند.
شعر حافظ همه بیت‌الغزل معرفت است ولی هرکس از ظن خود یار او شده و تفاسیر دلخواه خود را از آن به دست داده است. حافظ دو مثنوی کوتاه و چندین قطعه رباعی سروده و بقیه اشعار او را غزلیات تشکیل می‌دهد.
دیوان حافظی که کتاب پارسه در قطع جیبی با جلد سخت و طلاکوب منتشر کرده، براساس نسخه علامه محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی فراهم آمده و در لابلای صفحه‌های گلاسه آن می‌توانید کار نگارگران و مینیاتوریست‌های کشورمان را مشاهده کنید. بخشی از این کتاب نیز به ترجمه انگلیسی ویلبر فورس کلارک از غزلیات حافظ اختصاص دارد.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.