تاریخ بیهقی

  • نویسنده: محمدعلی آزادی‌خواه  
  • تعداد صفحات: 144 صفحه
  • سال انتشار: 1392- چاپ اول
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: گالینگور
  • شابک: 9786002530905
  • قیمت: 15000   تومان

ابوالفضل بیهقی مورخ و نویسنده مشهور دربار غزنوی است که در سال ۳۷۰ ه.ش در روستای حارث‌آباد بیهق به دنیا آمد. اهمیت کار بیهقی صرفا در تاریخ‌نگاری‌های او نیست. کار او مثل بسیاری از مورخان نیست که وقایع را پشت سرهم روایت می‌کنند؛ بیان رویدادها در تاریخ بیهقی جذابیت‌های زیادی دارد و او موضوع‌های تاریخی را با نثری ساده، شیوا و به صورت داستان نقل می‌کند و خواننده را همراه خود به زمان آن رخدادها می‌برد. به گوشه‌های پنهان رویدادها می‌پردازد و اوضاع و احوالی را که سبب پدید آمدن واقعه‌ای شده است، می‌شکافد. همه افرادی را که در آن واقعه سهیم بوده‌اند، به قدر مرتبه و مقام و اهمیت عمل‌شان طبق روال منطقی داستانی- نه بیش نه کم- وصف می‌کند.
در ادبیات ایران کمتر کتاب تاریخی مانند تاریخ بیهقی، دارای نکات دقیق از زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و اداری یک دوره تاریخی است. دقت بیهقی و شیوه بیان او باعث شده است که کتاب تاریخ بیهقی از مهم‌ترین کتاب‌های تاریخی- ادبی زبان فارسی به شمار آید.
این کتاب از مجموعه “یکی بود یکی نبود” انتشارات کتاب پارسه محسوب می‌شود که با هدف احیای متون ادبی قدیمی و ارزشمند ایران و با درنظر گرفتن مخاطبان نوجوان، جوان و بزرگسال تهیه شده است. این مجموعه به بازنویسی و بازروایی ادبیات کهن ایران اختصاص دارد و نویسندگان این مجموعه کوشیده‌اند ساختار و زبانی جدید و امروزی را برگزینند و قصه‌ها و حکایات ادبیات کلاسیک ایران را در قالب‌هایی جدید و قابل فهم به مخاطب عام ارائه دهند.
ویژگی دیگر این کتاب‌ها، همراه بودن متن با تصویرگری است. مجموعه “یکی بود یکی نبود” با کاغذ گلاسه عرضه شده و همه با یک سبک و سیاق منتشر شده‌اند. این مجموعه به سرپرستی یوسف علیخانی و با همراهی 30 نويسنده‌ و 10 تصویرگر کشورمان فراهم آمده است. فریبا وفی، ابوتراب خسروی، سیامک گلشیری، حمیدرضا نجفی، امین فقیری و محسن فرجی از جمله نویسندگان این مجموعه هستند و سرپرست تصویرگران کتاب نیز علی بخشی است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.