امر اخلاقی امر متعالی

  • نویسنده: سروش دباغ  
  • تعداد صفحات: 290 صفحه
  • سال انتشار: 1392- چاپ دوم
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: شومیز
  • شابک: 7 - 59 - 5026 - 600 - 978
  • قیمت: 9800   تومان

این کتاب مشتمل بر چهارده مقاله یا چهارده جستار فلسفی در دو حوزه دین و اخلاق است. نخستین مقاله “کانت، ویتگنشتاین متقدم و نقد اخلاق تجربی” نام دارد که به بحث از اخلاق در فلسفه کانت و ویتگنشتاین می‌پردازد و ربط و نسبت میان این دو را می‌کاود.
دومین و سومین مقاله متعلق به حوزه اخلاق کاربردی است. در “بررسی مادری جایگزین از منظر فایده‌گرایی عمل‌محور” یکی از مسائل مهم اخلاق پزشکی بحثشده است؛ اینکه آیا زوجی که به خاطر مشکلات رحم همسر، بچه‌دار نمی‌شوند می‌توانند از رحم شخص دیگری برای جایگزین کردن و قرار دادن نطفه جهت سپری کردن دوران بارداری استفاده کنند؟ آیا انجام چنین عملی از منظر اخلاقی رواست؟ در بررسی “اتانازی داوطلبانه غیرفعال از منظر اخلاق راس” نیز یکی از اقسام شش‌گانه اتانازی (کشتن از روی ترحم) با عطف نظر به دستگاه اخلاقی راس تبیین می‌شود.
در مقاله “مبانی اخلاقی دموکراسی” مفهوم دموکراسی از نگاه اخلاقی مورد بحث قرار گرفته و مقاله “اندرباب اخلاق و سیاست” گفتگویی است درباره نسبت میان سیاست و اخلاق به مثابه دو رشته هنجاری محور. این مقاله به این پرسش‌ها می‌پردازد که چه کسی باید حکومت کند و چگونه باید حکومت کند؟
مقاله “تعبد و مدرن بودن” به نقد آرای مصطفی ملکیان درباره رابطه دین و مدرنیته می‌پردازد. “عرفان و روشنفکری دینی” به منزلت عرفان در منظومه معرفتی روشنفکری دینی توجه دارد و “ایمان شورمندانه – ایمان آرزومندانه” ربط میان دو تلقی از ایمان را بررسی می‌کند و از نسبت میان آنها سراغ می‌گیرد. ایمان شورمندانه انفسی است و پروای عقلانی بودن ندارد و ایمان آرزومندانه در تلائم و سازگاری با دستاوردهای عقل نظری است.
پس از جستارهای اخلاقی و دینی به بخش انتهایی می رسیم. “نومینالیس موجودشناختی و فلسفه تحلیلی” و “پوپر و سنت فلسفه تحلیلی” در این بخش به فلسفه تحلیلی می‌پردازند.
این مقالات پیشتر به صورت پراکنده در برخی سخنرانی ها یا مجلات مورد استفاده قرار گرفته ولی در این کتاب دسته‌بندی شده و یکجا گرد آمده است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.